close

Jeżeli właściciel domu lub mieszkania – szczególnie w przedwojennej kamienicy – cierpi z powodu małego metrażu, a sufitu nie sięga, bo jest gdzieś tam, wysoko – może pokusić się o wybudowanie antresoli, która sprawdzi się jako dodatkowa sypialnia, pokój dla dzieci czy nawet biuro. Ważne, by decydując się na takie rozwiązanie wziąć pod uwagę możliwości techniczne i przestrzenne miejsca, w którym zamierzamy ją wybudować. W zależności od dostępnej przestrzeni możemy wyróżnić trzy rozwiązania.

Antresola jako dodatkowy pokój

Należy pamiętać, że dla zachowania wygody pomieszczenia, w których właściciel domu będzie chciał się swobodnie poruszać, powinny mieć nie mniej niż 2 metry wysokości. Doliczając do tego grubość konstrukcji antresoli oznacza to, że aby nowo powstałe pomieszczenie mogło pełnić funkcję pełnoprawnego pokoju (choć, tradycyjnie, bez ściany a z balustradą jedynie) wzniesionego ponad pełnoprawnym pomieszczeniem początkowa wysokość pomieszczenia powinna nie być mniejsza niż 4,2 – 4,3 metra. Ponadto, konstrukcja taka, jeżeli uwzględnimy wyposażenie i użytkowników zaczyna być dość ciężka i warto, aby inwestor zasięgnął rady konstruktora lub architektka w celu sprawdzenia możliwości wykonania antresoli. Trzeba także pamiętać o doprowadzeniu instalacji elektrycznej ew. sieciowej i oświetleniu. Ze względów bezpieczeństwa warto wykonanie antresoli zlecić firmie mającej odpowiednie doświadczenie.

Antresola jako dodatkowa sypialnia

Jeżeli wysokość pomieszczeń jest mniejsza, ale nadal jest to ponad 3,2 metra, można w niej swobodnie stworzyć dodatkową sypialnię, pod którą będzie można normalnie funkcjonować. Przyjmuje się, że przestrzeń do spania powinna mieć co najmniej 1,2 m wysokości. Oczywiście w tej sytuacji inwestor może zapomnieć o wstawaniu z łóżka. W antresoli, która służyć będzie wyłącznie jako sypialnia sprawdzi się materac – bowiem samą konstrukcję możemy wówczas traktować jako podniesione łóżko. Jeżeli jest to część pokoju dziecka można budowy złożonej konstrukcji pomyśleć o gotowych łóżkach na antresoli – często mających poniżej kącik biurowy do nauki. Wówczas niezbędna wysokość pomieszczenia – znów, dla wygody dziecka – wyniesie wysokość, na której znajduje się rama materaca plus 1,2 metra.

Zobacz również:  Zestaw Bistro

Antresola nad przestrzenią gospodarczą

Co w przypadku, gdy inwestor dysponuje niższym pomieszczeniem? Czy wyklucza to automatycznie sensowność stworzenia antresoli? Niekoniecznie, bowiem nadal może podzielić część pokoju w pionie, przeznaczając wydzieloną niżej część na schowek, biblioteczkę czy dowolną inną przestrzeń gospodarczą podczas gdy ponad nią, znów – w zależności od wysokości jaką dysponuje i decydując się na jej podział, może wygospodarować podniesiony pokój czy też sypialnię. Co prawda tu pojawić się może pytanie czy to już antresola czy jedynie półpiętro, ale nie ma to większego znaczenia tak długo, jak dodatkowa przestrzeń urozmaica wnętrze i jest ciekawie zaaranżowana.

Konstrukcja antresoli

Antresole buduje się najczęściej z drewnianych lub stalowych legarów dobranych zarówno ze względu na przeznaczenie antresoli jak i styl jaki chcemy stworzyć. Warto, by inwestor skonsultował wybór i metodę budowy z konstruktorem lub architektem, szczególnie gdy antresola ma spełniać funkcję dodatkowego pokoju a nie jedynie niszy do spania. Zdecydowanie większy jest wybór materiałów wykończeniowych – od drewna po szkło – łatwo zatem klient stworzy unikalny styl pasujący do każdego wnętrza. Ze względów bezpieczeństwa antresole zazwyczaj posiadają albo balustradę, albo ażurową przegrodę oddzielającą je od pomieszczenia, z którego zostały wydzielone. Ważnym elementem definiującym styl są schody lub drabina, które umożliwiają dostanie się na wyższy poziom. Wybór jest nie tylko ogromny, ale także bardzo ważny, ponieważ to właśnie ten element jest zazwyczaj najbardziej widoczny. Ponadto jego wybór zależy także od metrażu – normalne schody zajmą znacznie więcej miejsca niż schody spiralne, czy wreszcie drabina; jak również od przeznaczenia antresoli – wejście do pokoju dziecięcego na antresoli może samo w sobie być przygodą, więc można zaryzykować sznurową drabinkę z grubą liną asekuracyjną z węzłami czy po prostu drabinę. Natomiast jeżeli na antresoli inwestor planuje biuro, kącik do czytania czy też inne miejsce, do którego zechce zaprosić gości – drabina raczej odpada i trzeba pomyśleć o schodach.

Zobacz również:  Folia przeciwsłoneczna na okno - czy warto?

Antresola to nie same zalety

Antresola będąc efektownym sposobem na zwiększenie przestrzeni ma też swoje wady. Główna wynika z praw fizyki i nie chodzi o grawitację i ryzyko związane z korzystaniem z drabinki, ale… o ruch dokładnie w przeciwnym kierunku. Chodzi o ogrzewanie i fakt, że ciepłe powietrze unosi się gromadząc pod sufitem. Jeżeli bowiem uzyskamy optymalną temperaturę w głównej, dolnej części pomieszczenia, to na antresoli będzie sporo cieplej. Jeżeli jest to miejsce do pracy – nie będzie to problem, jeżeli sypialnia. Owszem. Chyba, że inwestor lubi spać w cieple.

Chociaż….

Dobrze zaprojektowana antresola to nie tylko dodatkowy metraż, lecz funkcjonalna i efektowna przestrzeń. Z założenia otwarta, sprawia, że przestrzenie przenikają się, zapewniając mieszkańcom poczucie wspólnoty. Te zalety sprawiają, że warto rozważyć budowę antresoli w domu czy mieszkaniu, o ile tylko pozwala na to miejsce.

Źródło: https://domnanowo.pl/antresola

Zostaw komentarz