close

Każdy z nas pragnie czuć się we własnym domu, mieszkaniu, gabinecie czy biurze komfortowo, niezależnie od panującej na zewnątrz aury pogodowej. O ile podczas zimowej pory roku ogrzewamy nasze wnętrza, o tyle w upalne dni pragniemy chronić je przed nadmiernym nagrzaniem. Folia przeciwsłoneczna od jakiegoś czasu cieszy się dużą popularnością wśród szerokiego grona użytkowników. Czy jest skuteczna i warto zamontować ją we własnych oknach? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Folia przeciwsłoneczna i jej charakterystyka

Folia przeciwsłoneczna jest samoprzylepną powłoką, która została wykonana z poliestru. Dzięki przyklejeniu jej do szyb naszych okien odbija ona padające na nie promienie słoneczne, przez co nie wnikają one do naszych wnętrz. Wyróżnić możemy kilka rodzajów foli przeciwsłonecznej:

  • lustrzana (zwana także lusterkiem weneckim),
  • przyciemniająca,
  • spektralno- selektywna.

Każda z nich oparta jest na lekko odmiennym działaniu. Lustro weneckie po zewnętrznej stronie ma wygląd lustra. Chroni naszą prywatność- nie widać czynności wykonywanych wewnątrz. Od wewnętrznej strony szyby są częściowo przejrzyste (lekko przyciemnione). Odbija promienie słońca, zapewniając redukcję ciepła.

Zobacz również:  Antresola - kiedy warto o niej pomyśleć?

Folie przyciemniające są częściowo przepuszczalne zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pozwalają na zachowanie transparentności szyb. Są mniej skuteczne od swoich poprzedniczek. Im ciemniejsza folia, tym jej skuteczność wzrasta.

Folie spektralno- selektywne są najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem. To bezbarwny filtr, który blokuje określony zakres spektrum promieniowania słonecznego. Są foliami jasnymi, które nie zmniejszają ilości światła w pomieszczeniach.

Jaką folię przeciwsłoneczną wybrać?

Podczas wyboru konkretnego rodzaju foli, warto kierować się rodzajem okien oraz funkcjami, na których najbardziej nam zależy. Wszystkie rodzaje występują jako folie zewnętrzne oraz wewnętrzne. Modele zewnętrzne zazwyczaj wybieramy do okien z dwiema szybami. Modele wewnętrzne wybiera się zazwyczaj do okien pojedynczych. Jeśli zależy nam na prywatności, warto postawić na lustro weneckie. Jeśli chcemy zaś koniecznie pomimo obecności foli cieszyć się dobrym doświetleniem naszych wnętrz, wówczas idealne będą modele spektralno-selektywne.

Czy warto zdecydować się na folię przeciwsłoneczną?

Bardzo wielu z nas pragnie znaleźć skuteczne, ekonomiczne sposoby na to, by nasze wnętrza były komfortowym miejscem nawet w upalne dni. Pomimo tego, że folię przeciwsłoneczne na naszych oknach nie zawsze w stu procentach spełniają nasze wymagania, w dużej mierze redukują ilość energii słonecznej, która przenika do pomieszczeń (nawet do 80%). Co więcej, zapewniają one prywatność, bądź mogą być całkowicie niewidzialne- dopasowując się do indywidualnych upodobań swoich użytkowników. Folię przeciwsłoneczne pomagają w pracy na urządzeniach elektronicznych- eliminuje efekt odblasków na monitorze. Dodatkowo chronią nasze meble oraz inne akcesoria przed wyblaknięciem, redukują koszty ogrzewania oraz klimatyzacji, jak również nadają naszym oknom ciekawego wyglądu.

Zobacz również:  Dodanie odrobiny luksusu do domu - minimalny wysiłek.

Jeśli chcemy cieszyć się doskonałym designem oraz komfortem przebywania w naszych wnętrzach, bez względu na warunki atmosferyczne, folię przeciwsłoneczne na okna będą doskonałym wyborem.

Zostaw komentarz