close
Dziecko

8 Wspaniałych sposobów, aby pomóc dzieciom w zdobywaniu dobrych nawyków

O wiele łatwiej jest zapobiec powstawaniu nawyku niż go przełamać. Tak więc, jako rodzic ważne jest, abyś jak najszybciej zaszczepił w dzieciach dobre nawyki. Oczywiście, dzieci mają tendencję do naśladowania zachowania, które widzą w swoich starszych dzieciach, więc naprawdę trzeba ćwiczyć to. Nagrody są doskonałym sposobem na wzmocnienie zachowań, które chcesz, aby twoje dzieci kontynuowały. Oto więc osiem wspaniałych nawyków, których możesz nauczyć swoje dzieci.

Zachęcaj do łączenia rodziny.

W dzisiejszym świecie, gdzie tak łatwo jest dzieciom spędzić zbyt dużo czasu na ekranie, łączenie rodzin jest czymś, co może być bardzo trudne do zachęcenia. Tak więc, powinieneś upewnić się, że poświęcasz czas na codzienną interakcję, kiedy wszyscy mogą ze sobą współpracować. Najbardziej oczywistą z nich są posiłki, ale należy upewnić się, że są z nimi spójne na co dzień. Kiedy pozwolisz dzieciom oglądać telewizję podczas jedzenia, może być trudniejsze, aby wrócić do starych sposobów.

Ustalone silne reguły uziemienia.

Dzieci potrzebują granic. Być może było to wyrażenie, które słyszeliście już milion razy, ale to nie czyni go mniej prawdziwym. Staje się to szczególnie ważne po rozpoczęciu przez niego nauki w szkole, kiedy powinien mieć ustalony czas na odrabianie zadań domowych, grę na świeżym powietrzu i oglądanie telewizji, granie w gry wideo itp. Powinieneś również wyrobić w nich nawyk brania odpowiedzialności za pewne obowiązki w domu.

Zapewnianie nagród.

System nagród dla dzieci może być bardzo potężny, ale powinieneś zadbać o to, aby jak najefektywniej z niego korzystać. Czasami można wykorzystać rzeczy materialne jako nagrody, ale należy również starać się nagrodzić je doświadczeniami, ponieważ są to doświadczenia, które będą trwały długo w pamięci. Pamiętaj, że nagroda powinna być zawsze przyznawana za dobre zachowanie, a nie tylko po to, by zapobiegać dalszym złym zachowaniom!

Zobacz również:  Jak sprawić, by przyjęcie urodzinowe dziecka było niezapomnianym przeżyciem

Dobre maniery.

Jak tylko dzieci zaczną mówić, jest to doskonała okazja, aby nauczyć je o dobrych manierach. W końcu wystarczy, że wpoi się podstawowe wyrażenia, takie jak “dziękuję”, “przepraszam” i “jesteś mile widziany”. I są też dobre maniery przy stole, które na początku mogą być bardzo trudne do nauczenia dzieci, ale są czymś, do czego warto dążyć. Wracając do punktu, o którym mówiliśmy na początku, łatwiej jest nauczyć dobrego nawyku niż przełamać zły.

Zarządzaj kieszonkowym pieniądzem.

Podstawowym dobrym nawykiem do nauczania dzieci jest zarządzanie pieniędzmi, a jednym z najskuteczniejszych sposobów na to jest kieszonkowe. Więc wybierz stałą kwotę, aby dać im co miesiąc i zachęcić ich do oszczędzania na rzeczy, które chcą kupić. Mógłbyś poprosić ich o wykonanie pewnych zadań, aby mogli zdobyć pieniądze na nauczenie ich o wartości pracy. Kiedy Twoje dzieci są nieco starsze, otrzymujesz pomoc w założeniu konta bankowego i zachęcasz je do odkładania tam pieniędzy.

Doceniaj ich osiągnięcia.

Kiedy dziecko robi coś, z czego jest dumne, powinieneś wyraźnie pokazać, że czujesz się tak samo. Na przykład, mogły one odnieść szczególnie dobre sukcesy w szkole. W ten sposób pomagasz im nabrać przyzwyczajenia do ciężkiej pracy w szkole. Być może narysowali obraz, napisali opowieść, a chwaląc ich, zachęcacie ich do pokazania swojej twórczej strony.

Zobacz również:  7 Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed podróżą z dziećmi

Zachęcaj do mówienia i wyrażania swoich odczuć.

Zamiast nie pozwalać swoim dzieciom wypowiadać się, powinieneś zachęcać je do mówienia o tym, co jest w ich umysłach. Spróbuj spojrzeć na sprawy z ich punktu widzenia i porozmawiaj z nimi w pełni o tym, jak się czują. Pozwalanie im na podejmowanie decyzji w domu lub o wspólnych zajęciach rekreacyjnych jest doskonałym sposobem na zachęcenie ich do posiadania własnego poczucia niezależności.

Pomagaj w hobby.


Posiadanie hobby jest jedną z cech osoby wszechstronnej, dlatego warto zachęcać dzieci do odnajdywania swoich pasji i uczestniczenia w hobby, o które się troszczą. Być może będziesz musiał wypróbować wiele różnych zajęć, dopóki nie osiedlą się one na tym, który kochają najbardziej, ale zawsze będzie to czas warty poświęcenia.

Zostaw komentarz