close
Podróże

25 Fascynujących faktów o piramidach egipskich, o których prawdopodobnie nie wiesz

egipt piramidy

Większość ludzi po prostu wie, że piramidy egipskie to duże, imponujące konstrukcje zbudowane bardzo dawno temu w starożytnym Egipcie. Powszechnie wiadomo również, że piramidy służyły jako monumentalne miejsca pochówku, gdzie chowano faraonów, starożytnych królów egipskich. Ale w rzeczywistości jest o wiele więcej ciekawych rzeczy i mało znanych ciekawostek na temat tych fascynujących struktur. Aby poszerzyć swoją wiedzę na temat piramid egipskich, sprawdź te 25 fascynujących faktów na temat piramid egipskich, których być może nie znasz.

25 – Trzy piramidy w Gizie są najsłynniejszymi piramidami egipskimi, ale w rzeczywistości na obszarze Starożytnego Egiptu odkryto w sumie około 140 piramid.

24 – Za najstarszą piramidę egipską uważana jest Piramida Djosera, która została zbudowana w Necropolis Saqqara w 27 wieku przed naszą erą.

23 – Podczas gdy piramida Djosera jest uważana za najstarszą, piramida Khufu (znana też jako wielka piramida Gizy lub piramida Cheopsa) jest największa. Pierwotna wysokość piramidy wynosiła 146.5 metra, aktualna wysokość wynosi 138.8 metra.

22 – Do czasu wybudowania w 1311 r. w Anglii katedry w Lincoln, Wielka Piramida w Gizie nosiła tytuł najwyższej na świecie budowli wykonanej przez człowieka. Rekord ten utrzymywał się przez niesamowite i niezrównane 3871 lat!

21 – Wielka Piramida w Gizie jest najstarszym z Siedmiu Cudów Świata Starożytnego i ostatnim nadal istniejącym.

20 – Oszacowania dotyczące liczby pracowników zaangażowanych w budowę piramid różnią się znacznie, ale mogło to być nawet 100 000 osób.

19 – Piramidy w Gizie są strzeżone przez Wielkiego Sfinksa, największy monolityczny posągu na świecie. Powszechnie uważa się, że twarz Sfinksa reprezentuje twarz faraona Khafry.

Zobacz również:  Jak zwiedzić greckie wyspy w zaplanowanym budżecie

18 – Wszystkie piramidy egipskie zostały zbudowane na zachodnim brzegu Nilu, który jako miejsce zachodzącego słońca był kojarzony z królestwem zmarłych w mitologii egipskiej.

17 – Starożytni Egipcjanie pochowali swoją szlachtę w piramidach z materiałami, od przedmiotów codziennego użytku po najdroższe przedmioty, takie jak biżuteria. Wierzyli, że umarli użyją ich w życiu pozagrobowym.

16 – Pierwszym znanym architektem piramidy był Imhotep, starożytny egipski polimer, inżynier i lekarz. Uważany jest on za autora pierwszej piramidy głównej – piramidy Djosera.

15 – O ile eksperci zwykle zgadzają się co do hipotezy, że piramidy zbudowane były z ogromnych kamieni wyrzeźbionych dłutami z miedzi w kamieniołomach, o tyle metody ich transportu i umieszczania pozostają przedmiotem dalszych debat i domysłów.

14 – Co również wydaje się być oczywiste, to fakt, że techniki użyte do budowy piramid rozwinęły się w czasie; późniejsze piramidy nie były budowane w taki sam sposób jak wcześniejsze.

13 – Po zakończeniu okresu piramidy w starożytnym Egipcie, w dzisiejszym Sudanie nastąpił zanik konstrukcji piramid.

12 – W XII wieku podjęto próbę zniszczenia piramid w Gizie. Al-Aziz, władca kurdyjski i drugi sułtan egipski, próbował je wyburzyć, ale musiał się poddać, ponieważ zadanie było zbyt trudne. Udało mu się jednak uszkodzić Piramidę Menkaure’a, gdzie pozostawił duży pionowy otwór w jej północnej ścianie.

11 – Trzy piramidy w Gizie są dokładnie dopasowane do gwiazdozbioru Oriona, co mogło być intencją budowniczych, ponieważ gwiazdy Oriona były kojarzone z Ozyrysem, bogiem odrodzenia i życia pozagrobowego, przez starożytnych Egipcjan.

Zobacz również:  Aplikacja podróżna, która pomoże Ci zaplanować kolejną przygodę

10 – Szacuje się, że Wielka Piramida w Gizie składa się z 2.300.000 bloków kamiennych, które ważą od 2 do 30 ton, a niektóre bloki ważą ponad 50 ton.

9 – Pierwotnie piramidy pokryte były kamieniami osłonowymi wykonanymi z polerowanego białego wapienia. Kamienie te odbijały światło słoneczne i sprawiały, że piramidy świeciły jak klejnot.

8 – Z kamieniami osłaniającymi całą piramidę, można było ją zobaczyć z gór w Izraelu, a może nawet z księżyca.

7 – Na przekór ogromnej temperatury na zewnątrz, temperatura w piramidach faktycznie pozostaje stała, około 20 stopni Celsjusza.

6 – Trudno jest określić dokładną liczbę, ale wagę piramidy Cheopsa szacuje się na około 6 milionów ton.

5 – Piramida Cheopsa została zbudowana tak, aby była skierowana w stronę północną. W rzeczywistości jest najdokładniej położona na północ od jakiejkolwiek budowli na świecie. Pomimo, że piramida ta została zbudowana tysiące lat temu, ciągle jest ona skierowana w tym kierunku z minimalnym błędem. Jest tak ponieważ biegun północny przesuwa się w czasie.

4 – Średnio zbudowanie każdej piramidy zajęłoby 200 lat, co oznacza, że często nie budowano tylko jednej, ale kilka piramid naraz.

3 – Jednym z powodów, dla których piramidy są tak dobrze zachowane, jest unikalna zaprawa. Jest mocniejsza od prawdziwego kamienia, ale nie wiemy z czego dokładnie została wykonana.

2 – Wbrew powszechnemu przekonaniu, piramidy prawdopodobnie nie były budowane przez niewolników czy więźniów, lecz przez stałych robotników opłacanych.

1 – Chociaż wielu ludzi kojarzy piramidy z hieroglifami, w Wielkiej Piramidzie Gizy nie znaleziono żadnego pisma ani hieroglifów.

Zostaw komentarz