close
Biznes i finanse

5 Korzyści z systemu ERP (Enterprise Resource Planning)

Liderzy biznesowi dużo słyszą o systemach planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP). Ten typ oprogramowania dla przedsiębiorstw łączy ze sobą wcześniej rozdzielone działy za pomocą jednego, zintegrowanego systemu wspierającego różne funkcje i procesy biznesowe wykonywane przez Twoją firmę. Istnieje wiele korzyści, które można uzyskać, przechodząc do rozwiązania ERP, które jest dobrze dopasowane do konkretnych wymagań, w tym lepszą wydajność, łatwiejsze i bardziej informacyjne raportowanie, zwiększona efektywność kosztowa, lepsze zarządzanie zapasami, i zwiększone bezpieczeństwo.
Poniżej znajduje się podział głównych 5 korzyści z wdrożenia systemu ERP w Twojej firmie.

1. Zwiększona produktywność

Ponieważ integruje różne procesy i organizuje informacje w jednej, scentralizowanej bazie danych, system ERP ułatwia wymianę informacji w całej organizacji. Eliminuje powielanie danych i skraca czas poświęcany na ręczne wprowadzanie danych. Jeśli masz inne systemy w firmie, system ERP powinien być w stanie zintegrować się z tymi systemami płynnie, tworząc rozwiązanie programowe all-in-one.
Zaopatrywanie dzisiejszych pracowników, który oczekuje mobilności, to kolejny sposób rozwiązań ERP oferuje nowoczesną wygodę. Wraz ze zwiększoną mobilnością przychodzi zwiększona produktywność. Oprogramowanie ERP oparte na chmurze znacznie ułatwia mobilność, często pozwalając użytkownikom zrezygnować z potrzeby korzystania z wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Duża liczba dostawców oferuje aplikacje mobilne, ułatwiające użytkownikom łączenie się poza siedzibą firmy lub na hali produkcyjnej. Zazwyczaj można korzystać z dowolnego smartfonu lub tabletu z systemem Android, iOS lub Windows.

2. Rozszerzone możliwości raportowania

Nie ma wątpliwości, że ERP i inne oprogramowanie dla przedsiębiorstw poprawia raportowanie biznesowe. Biorąc pod uwagę łatwość dostępu do danych w czasie rzeczywistym, które są przechowywane w centralnej lokalizacji i natychmiast udostępniane między działami, łatwiej jest uzyskać dostęp do aktualnych informacji dla celów decyzyjnych.
Ponieważ system ERP automatycznie konsoliduje dane w centralnej bazie danych, po jego skonfigurowaniu podczas wdrożenia, będzie generować niezbędne raporty automatycznie. Ponadto, dla organizacji, które muszą sporządzać raporty zgodności, aby spełnić normy prawne, takie raporty mogą być generowane w ciągu kilku minut.

Zobacz również:  Zastosowanie czyściw włókninowych

3. Redukcja kosztów

W przeciwieństwie do utrzymania dotychczasowych systemów, firmy mogą zaoszczędzić pieniądze i zobaczyć większy zwrot z inwestycji na kwotę wydaną na IT i oprogramowanie poprzez wdrożenie systemu ERP, który jest dobrze dostosowany do ich szczególnych wymagań. Nowoczesny system ERP będzie lepiej zarządzał zapasami, efektywniej wykorzystywał dane i zwiększał wydajność praktycznie każdego systemu, na którym opiera się Twój biznes.
System ERP może mieć pozytywny wpływ na budżet firmy lub dochodów poprzez poprawę sposobu śledzenia kosztów i analizowanie wzorców w danych biznesowych, co z kolei może prowadzić do odkrycia nowych sposobów na zwiększenie przychodów.

4. Ulepszone zarządzanie zapasami

Jedno z najczęstszych wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami w zakresie zarządzania zapasami. Większość firm życzy sobie większej “widoczności”, co odnosi się do możliwości dostępu do aktualnych numerów zapasów i statusu produktów. Po uzyskaniu przez kierownictwo i zespoły obsługi klienta dostępu do danych w czasie rzeczywistym, posiadają one informacje potrzebne do podejmowania ważnych decyzji dotyczących zamówień i dostaw, które zapewnią sprawne funkcjonowanie firmy i zadowolenie klientów.
Dla przedsiębiorstw handlu detalicznego, posiadanie systemu punktów sprzedaży (POS) w wielu miejscach sprawia, że nadążanie zapasami jest łatwe i bezproblemowe. Nadmiar zapasów lub niedostatek zapasów jest kosztowny. Posiadanie wszystkich potrzebnych danych liczbowych w zasięgu ręki oznacza, że można lepiej analizować strumień zapasów w celu określenia najlepszych praktyk zarządzania zapasami.

Zobacz również:  Własna księgowość, czy profesjonalne biuro rachunkowe?

5. Lepsze bezpieczeństwo


Bezpieczeństwo jest głównym problemem dla większości organizacji. Wrażliwe informacje o klientach powinny być dostępne tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Wyrafinowane funkcje udostępniania danych przez użytkowników są jedną z wielu zalet systemów ERP. Rozwiązanie ERP eliminuje niezabezpieczone arkusze kalkulacyjne i inne dokumenty, które są powszechnie używane do przechowywania danych w przypadku braku oprogramowania ERP. Ponieważ system ERP wykorzystuje szyfrowanie danych, a także udostępnia dane zgodnie z rolą użytkownika, przejście do systemu ERP może zmniejszyć ryzyko poważnych uchybień w zakresie bezpieczeństwa.
Ponieważ wiele naruszeń danych pochodzi, często przypadkowo, z udziałem pracowników, a nie z hakerów z zewnątrz, większa kontrola dostępu użytkownika do systemu ERP może zapewnić bezpieczeństwo. System ERP jest w stanie przypisać różne poziomy uprawnień do różnych użytkowników końcowych, zapewniając użytkownikom dostęp tylko do informacji, których potrzebują do wykonywania swojej pracy.
Systemy ERP oferują wiele korzyści dla firm, które chcą zrealizować pewnego rodzaju poprawę wydajności i oszczędności kosztów, które są im potrzebne do zachowania konkurencyjności. Kierownictwo firmy starające się zwiększyć konkurencyjność i rentowność organizacji powinno poważnie rozważyć przejście do systemu ERP.

Zostaw komentarz