close

Konieczność prowadzenia księgowości przez firmy zmusza je do szukania najlepszych rozwiązań. To, czy dana organizacja zdecyduje się na zatrudnienie własnego księgowego, czy skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego zależy od wielu czynników. Warto przyjrzeć się obu możliwością.

Bilans zysków i strat

Plusy zatrudnienia w organizacji własnego księgowego są oczywiście znaczące. W takiej sytuacji całością rozliczeń księgowych zajmuje się jedna osoba, co oznacza, że łatwo jest jej śledzić i kontrolować zmiany na przestrzeni danego odcinka czasowego i na nie reagować. Dobrze zna firmę i może zaobserwować zarówno jej pozytywne, jak i negatywne tendencje finansowe oraz zauważyć zmieniające się na rynku trendy wpływające na stan firmy. Własna księgowa lub księgowy ma dostęp do kompleksowej dokumentacji firmy, która znajduje się w jej miejscu pracy.

Jednakże posiadanie własnej księgowości niesie także sporo minusów, wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się kosztowność takiego rozwiązania. Pracownik kosztuje. Kosztuje także jego stanowisko pracy m.in. fachowe oprogramowanie komputerowe, jak również jego serwis i aktualizacje. Z zatrudnieniem pracownika księgowego idzie w parze wzięcie odpowiedzialności za wykonywaną przez niego pracę. W przypadku popełnionego przez niego błędu koszty spadają na pracodawcę. To co jest zaletą zatrudnienia pracownika księgowego, może być także tego wadą. Np. prowadzenie księgowości przez jedną osobę daje jej większą wrażliwość reagowania na bieżące zmiany, jednak niesie ze sobą pewne ryzyko. W sytuacji, gdy księgowy będzie niedostępny z powodu chociażby choroby czy urlopu mogą pojawić się w firmie problemy związane z jego niedyspozycyjnością.

Zobacz również:  Zdrowie psychiczne w miejscu pracy

Jak robią to profesjonaliści?

Skorzystanie z usług profesjonalnego biura księgowego, np: https://acega.pl/ – pozwala na wyeliminowanie powyższego ryzyka. Po pierwsze biura rachunkowe zatrudniają co najmniej kilku specjalistów. Prowadzeniem zleconej księgowości zajmuje się jedna osoba, jednakże podczas jej ewentualnej nieobecności sprawę poprowadzą jej współpracownicy. Wykwalifikowane osoby mogą się uzupełniać w swojej pracy, dzielić doświadczeniem i wzajemnie sprawdzać, co zwiększa szanse na niwelowanie ewentualnych błędów. Takiej szansy raczej nie ma większość pracodawców zatrudniających księgową lub księgowego, gdyż ich kwalifikacje nie wystarczają na właściwą kontrole ich pracy.

Ryzyko prowadzenia dokumentacji finansowej przez biura rachunkowe jest minimalizowane ubezpieczeniem OC. Dzisiaj już każde biuro księgowe ma obowiązek ubezpieczenia się na wypadek uczynienia szkody, tak więc można dochodzić jej rekompensaty. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla firm decydujących się na tego typu rozwiązania księgowe. Księgowi zatrudniani w biurach rachunkowych ciągle podnoszą swoje kwalifikacje w ramach systemu odpowiednich szkoleń. Nie mogą pozwolić sobie na niewiedzę i błędy, gdyż od ich kompetencji zależy zadowolenie klienta. Jest to duży plus dla firm, gdyż nie muszą one inwestować w doszkalanie w zakresie księgowości własnego pracownika.

Zobacz również:  5 Cech charakterystycznych dla odzieży do pomieszczeń sterylnych

Niewątpliwą zaletą prowadzenia księgowości firmy przez profesjonalne biura rachunkowe jest reprezentowanie organizacji przed urzędami. Eksperci nawiążą potrzebny kontakt z Urzędem Skarbowym, czy ZUS-em. Przyjmą u siebie osoby kontrolujące księgowość i wyjaśnią wszelkie kwestie z nią związane.

Niestety, jak każde rozwiązanie, tak również prowadzenie księgowości przez profesjonalne biuro również ma swoje wady. Na pierwszy plan wysuwa się konieczność ograniczenia dokumentacji, wzrost kosztów obsługi wraz ze zwiększaniem ilości dostarczanych przez firmę dokumentów. Kłopotliwe jest także przechowywanie dokumentacji poza firmą, jednak z tym problemem większość firm sobie radzi udostępniając dokumenty on-line.

Nie tylko pieniądze!

Zlecenie usług księgowych profesjonalistom zewnętrznym pozwala na ograniczenie kosztów związanych z zatrudnieniem własnego księgowego, ale także kosztów natury niematerialnej. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, który można spożytkować na inne rzeczy, a także przerzucić troskę o sprawy rachunkowe na barki wykwalifikowanych fachowców.

Zostaw komentarz