close
Styl życia

Mowa pogrzebowa – Jak napisać wspaniałą mowę pogrzebową

mowa pogrzebowa

Mowa pogrzebowa musi być mową waszego życia, oddającą przy tej okazji całą moc i godność, na jaką zasługiwał. Bazując na własnym doświadczeniu, daję bardzo osobisty i praktyczny przewodnik.

Kiedy w zeszłym miesiącu zmarła moja matka, byłem zdecydowany złożyć osobisty hołd podczas mszy żałobnej. Ale jak skondensować 80 lat wspaniałego życia w pięć minut – jak należy mieć nadzieję – nie tak wyczerpującej mowy pogrzebowej? Nieskrępowana błyskotliwym CV – moja mama była sprzątaczką – postanowiłem skupić się na jej osobowości, a zwłaszcza na jej życzliwości.

Przemawianie na pogrzebie jest zniechęcające. Ale to daje szansę, aby powiedzieć o ukochanej osobie, że była zbyt skromna, aby mówić o sobie.

A dzięki wszystkim ponadczasowym elementom opowiadania historii – ludzkiemu głosowi, świecom i wysokim emocjom – nawet początkujący mówiący mogą zaprezentować się w oszałamiający sposób.

Poniższe kroki pomogą Ci w opanowaniu biografii żucia, szkiców i łez.

Pisanie tekstu mowy pogrzebowej

Decyduj o parametrach. Chronologie rzadko się splatają. A kondensacja 80 lat w pięć minut to ciężka praca. Lepiej wziąć pod uwagę jeden aspekt osobowości zmarłego (np. humor, hojność, etykę pracy) i wykorzystać ten jeden aspekt jako sposób na podkreślenie całego życia.

Albo skorzystać z określonego okresu ich życia: młoda rodzina, rozpoczęcie działalności gospodarczej, przeprowadzka do nowego miasta/zatrudnienia, i pokazać, jak ten okres wpłynął na resztę.

Dla mojej mamy, wykorzystując jej legendarną życzliwość jako platformę, udałam się do jednego domu na jej ulicy, gdzie pomagała trzem sąsiadom w sytuacjach kryzysowych.

Jeśli temat Twojego hołdu miał tradycyjnie solidne CV, weź pod uwagę wyróżnienie zawodowe, ukoronowanie osiągnięć lub prestiżową nagrodę i porozmawiaj o tym, jak doszło do jego zaistnienia.

Poproś innych o ich historie. Dowiedzenie się, jak wyglądała osoba w różnych sytuacjach daje bardziej wszechstronny obraz. Słuchaj, czułym uchem, frazesów.

Zobacz również:  Jak sprawić, by rutyna nie wkradła się do naszego związku?

Napisz najpierw treść swojego wystąpienia. Trzy historie, które brzmią indywidualnie i ożywiają temat (że tak powiem) to dobra liczba, aby zilustrować temat główny.

Edycja niepotrzebnych szczegółów. Spróbuj skasować dwa pierwsze akapity projektu, tak aby przemówienie zaczęło się w środku akcji. I wykreślić wszystko, co nie jest niezbędne do Twojego punktu widzenia. Nie ma czasu na preambuły, wstrząsające historie psów, lubiące anegdoty, które nie podtrzymują głównej narracji.

Napisz tak, jakbyśmy wytłumaczyli inteligentnemu ośmiolatkowi. Masz tylko jedno trafienie za każde zdanie. Jeśli w pierwszym zdaniu stracisz publiczność, to w drugim stracisz ją na stałe. Nie ma szansy na ponowne czytanie lub powtórne słuchanie mowy na żywo.

Wprowadzenie i zakończenie będzie naturalnie wypływało z sedna tekstu. Po prostu przedstawienie siebie i relacji ze zmarłym to doskonały sposób na rozpoczęcie drogi. Podaj mapę przebiegu na początku: “Opowiem wam trzy historie o…”, aby dać widzom kamienie milowe i wyobrażenie o tym, jak długo przemówienie będzie trwało.

Użyj emocjonalnego światła i cienia, ale uważaj na melodramat. Pod wpływem Hollywood wiele mów kończy się wariacjami “a teraz już nie ma Joanny”. Ale to, co na próbie brzmi wzruszająco, zapowiedziane czajnikowi kuchennemu, staje się zbędne w ostatecznym ustawieniu. W ciągu dnia Twoja mowa pogrzebowa zostanie wypowiedziana w odległości kilku metrów od trumny. Ta wizualna wskazówka oddaje ostateczność sytuacji i nie trzeba już o tym mówić.

Postaraj się uzyskać żywy, ale pełen szacunku ton. Dobre i wspaniałe nekrologi są tworzone jeszcze za życia i rozwijają się dynamicznie. Pisanie hołdu krótko po tym, jak ktoś umarł, oznacza, że wydarzenia są świeższe, ale staraj się, aby koniec życia nie przesłonił reszty.

Staraj się używać anegdot przyjaznych rodzinie. Pary cenią sobie konserwatywny humor, ponieważ nikt nie chce, aby ich współmałżonek zobaczył ich cieszących się niemal pełną zwrotów opowieścią.

Zobacz również:  Jak wspierać ukochaną osobę lub przyjaciela podczas odwyku?

Wygłaszanie przemówień

Przećwicz głośno. Pominęliśmy wszelkie słowa, zwroty lub długie zdania lub klauzule, które potykają się o Twój język. Próba przed lustrem. Spróbuj z przyjaciółmi wykonać próbę na czas i podświetlić wszelkie usterki, powtórzenia lub nadmiarowość.

Ponieważ twoje notatki są przeznaczone tylko dla twoich oczu, trudne słowa można pisać fonetycznie, zabawne chwile można pisać kursywą, więc wiesz, że zmieniasz ton, a pauzy mogą być puste.

Prosimy o wcześniejsze stawienie się na miejscu. Łatwiej jest zwrócić uwagę ludzi na początek pogrzebu. Jeździć na miejscu wcześnie, aby zobaczyć, jak będziesz poruszać się do mównicy. Zachowaj ostrożność przed ukrytymi stopniami, kapiącymi świecami i stojakami na kwiaty.

Zgromadzenie musi zobaczyć twarz, tak rozpraszające uwagę kapelusze i fascynujące ubrania najlepiej zostawić na inny dzień.

Mów głośno i wyraźnie. Jeśli jest mikrofon, nadal przemawiaj do publiczności, a nie do sprzętu. Nie przechylaj się zbyt blisko mikrofonu, aby nie dopuścić do pogłosu. Pozostaw bransoletki i kurtki z ciężkimi guziczkami, ponieważ mrowienie będzie brzmiało jak talerze i rozpraszało Twoją uwagę. W dużym kościele lub krematorium bez systemu nagłośnieniowego, skieruj swój głos w miejsce na tylnej ścianie, wykonując najlepszą prezentację.

Zapamiętaj swoje przemówienie, ale zachowaj kopię jako zabezpieczenie. Przyjaciel, który trzyma kopię przed i po rozmowie, naprawdę pomaga w nerwach.

Hymny zapewniają dobre krycie dla krótkotrwałego płaczu. Wiedząc, że wkrótce będzie punkt, gdy wszystkie oczy są wyłączone ułatwia trzymać go razem dla hołdu.

Na żywo wspomnienia dobrej mowy. Twój hołd będzie trampoliną dla większej ilości wspomnień o Twojej bliskiej osobie. Dobre przemówienie pogrzebowe jest dalekie od ostatniego słowa.

Zostaw komentarz