close

Zakupy

Zakupy

Czym są ekstrakty roślinne i jakie mają zastosowanie?

Wyciągi roślinne, czyli ekstrakty, są znane od wieków i powszechnie używane w farmakologii, w kosmetologii, w przemyśle spożywczym oraz w ogrodnictwie. Ekstrakty otrzymuje się poprzez wytrącanie substancji z surowców roślinnych. W tym procesie istotna jest znajomość surowca — jego składu i specyfiki oraz dobór właściwego rozpuszczalnika, który pozwoli otrzymać pożądany wyciąg.

Czym jest ekstrakt roślinny?

Rośliny są organizmami, które w swoim składzie zawierają wiele cennych substancji. Zawartość składników aktywnych może być różna w poszczególnych organach roślinnych oraz często zależy od wieku rośliny i od sposobu jej uprawy. Wydobywanie poszczególnych składników z części roślin nazywa się ekstrakcją. Specyfika danej substancji organicznej determinuje rozpuszczalnik, który musi zostać użyty do stworzenia wyciągu roślinnego. Do ekstrakcji najczęściej używa się wody, alkoholu, gliceryny lub oleju. Proces zachodzi na drodze dyfuzji, czyli rozpuszczania danego składnika w zastosowanym rozpuszczalniku, następnie zagęszcza się otrzymany wyciąg. Pod względem konsystencji ekstrakty dzieli się na:

  • wyciągi płynne (extracta fluida) – najczęściej spotykane ekstrakty roślinne,
  • wyciągi gęste, o konsystencji półplastycznej (extracta tenua, extracta spisa),
  • wyciągi suche (extracta sicca) – zawierają mniej niż 5% wody.

Słowo „extractum” to rzeczownik pochodzący z łaciny i oznaczający „coś wyciągniętego, wytłoczonego”. Gotowe wyciągi roślinne mają charakterystyczny zapach, mogą mieć różną barwę, chociaż powinny być klarowne. W procesie ekstrakcji często uzyskuje się wyroby o wysokim stężeniu poszczególnych substancji organicznych wchodzących w skład rośliny.

W jaki sposób powstają ekstrakty roślinne?

Przeprowadzanie ekstrakcji organów roślinnych związane jest z posiadaniem odpowiednich narzędzi oraz wiedzy chemicznej i botanicznej. Wybór rozpuszczalnika nie może być przypadkowy, ponieważ różne substancje organiczne wytrącają się w innym środowisku. Domowe metody ekstrakcji roślin, czyli tworzenie nalewek, syropów lub olejów, pozwalają uzyskać wyciąg o wielu składnikach aktywnych, gdyż każda roślina to bogactwo substancji chemicznych. Profesjonalne metody używane w laboratoriach dają większe możliwości otrzymywania czystych ekstraktów – często składających się z jednej substancji, co pozwala na standaryzację wyrobów i otrzymywanie np. leków. Wyciągi roślinne pozyskuje się niemal ze wszystkich części roślin – z liści, owoców, kwiatów, nasion, z korzeni, a nawet z kory.

Zastosowanie wyciągów roślinnych

Wyciągi z roślin są powszechnie stosowane w farmacji oraz w kosmetyce. Ekstrakty wchodzą w skład ziołowych leków, suplementów diety oraz są drogocennym elementem kosmetyków naturalnych. Odpowiadają za działanie preparatu, mogą nadawać mu zapach lub kolor i konsystencję. W preparatach do pielęgnacji ciała często używa się olejów roślinnych, wyciągu z zielonej herbaty lub łagodzącego soku z aloesu. Poprawnie przygotowany ekstrakt roślinny może mieć korzystne działanie dla zdrowia. Z roślin pozyskuje się glikozydy, alkaloidy, polifenole, czyli substancje o działaniu przeciwzapalnym, saponiny oraz olejki. Związki terpenów, które wchodzą w skład lotnych olejków, stanowią znane nuty zapachowe w perfumach.

czytaj więcej
Zakupy

Jak dobrać lampę fortepianową?

Granie na pianinie jest czynnością relaksującą. W rzeczywistości, ma tendencję do bycia osobą duchową dla wielu ludzi. Jest to jeden z tych instrumentów, które tworzą kojącą muzykę. Jest to jeden z powodów, dla których większość pianistów woli grać na instrumencie w mroku lub bez światła. Ale to może być problem, zwłaszcza dla początkujących. Może to nawet skutkować słabym wykonaniem i uszkodzeniem oczu na dłuższą metę. Posiadanie lampy fortepianowej jest konieczne.

Lampa fortepianowa, którą osoba wybiera zależy od rodzaju fortepianu, który jest jej własnością.

Podczas gdy istnieje kilka lamp, które mogą współpracować ze wszystkimi rodzajami fortepianów, niektóre są przystosowane do pracy tylko z jednym typem fortepianu. Niemniej jednak, oto jak można wybrać lampę fortepianową:

Typ fortepianu.

Jak wspomniano powyżej, weź pod uwagę rodzaj fortepianu, na którym grasz. Będzie to miało znaczący wpływ na Twoją decyzję.

Fortepiany będą potrzebowały lamp, które klipy na półce z muzyką. Idealnie pasowałby do górnej części. Zacisków można użyć do prawidłowego dokręcenia lampy. Jednak zaciski zapewniają, że nie ma uszkodzenia samego fortepianu. Lampy te są dostępne w różnych kolorach i stylach. Można je kupić w różnych rozmiarach. Światła LED są dostępne dla niskiego zużycia energii.

Pianina stojące mogą być zaznajomione z lampą w stylu biurkowym. Lampy te pojawiają się i działają jak lampy biurkowe, są niewielkie różnice. Zazwyczaj posiada regulowane ramię i podstawa jest ciężka, zapobiegając jej przewróceniu. Wybór mocy jest również dostępny dla użytkownika.

Pianina dla dzieci są również popularne wśród użytkowników. Lampa podłogowa może doskonale współpracować z tym typem. Lampy te mają długie ramię, które można regulować w zależności od preferencji użytkownika. Długie ramię rozciąga światło tam, gdzie pianista potrzebuje, aby łatwiej było czytać klawisze.

Ogólne wskazówki.


Oprócz podejmowania decyzji dotyczących fortepianu, są jeszcze inne ogólne wskazówki, które należy wziąć pod uwagę. Oto kilka ważnych pytań, które musisz sobie zadać przed dokonaniem zakupu:

  • Ile światła chcesz? W ten sposób można rozliczyć się na podstawie specyfikacji mocy. Rozważ ilość i wybierz odpowiednio lampę fortepianową.
  • Jaki styl lampy wolałbyś? Kiedy już wiesz, jaki rodzaj fortepianu masz, rozważ styl lampy, który doskonale współgra z rodzajem fortepianu.
  • Jakiego koloru i wzoru potrzebujesz? Wybierz styl, który jest zgodny z istniejącym wystrojem pomieszczenia.
  • Jaka forma technologii jest preferowana? Istnieje szeroka gama opcji, jeśli chodzi o technologię. Dostępne są na przykład diody LED i żarówki.

Odpowiedz na wszystkie te ważne pytania przed dokonaniem ostatecznego zakupu. Jednak przed sfinalizowaniem transakcji należy przeczytać opinie i recenzje klientów. Rzeczywiste doświadczenie użytkownika pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję. Dobrze wykonaj swoje badania, a następnie skieruj się w stronę sklepów lub zajrzyj do sklepu internetowego.

czytaj więcej
Zakupy

Narzędzia do modernizacji domu – odpowiednie narzędzia do dbania o swój dom

Podejmując się renowacji łazienek, rewitalizacji układu kuchni i budowy tarasów i balkonów można uzyskać wartość dodaną. Po zakończeniu tych projektów, można by zakupić kilka narzędzi do remontów domu, aby można go było utrzymać w dobrym stanie.

Narzędzia do ulepszania domu

Od trywialnych napraw do remontów, niektóre wyzwania związane z konserwacją pojawią się na drodze, ale można zrelaksować się, jeśli masz cały osprzęt w torbie. Jeśli planujesz zakup narzędzi do modernizacji domu, przeczytaj krótki opis, jakiego rodzaju sprzętu możesz potrzebować.

Cięcie:

Wymagane do cięcia materiałów i narzędzi są przeznaczone do cięcia różnych rodzajów materiałów.

Narzędzia stanowią istotną część Twojego zestawu wyposażenia domowego.

Nóż użytkowy jest narzędziem tnącym, ponieważ może ciąć kilka materiałów, takich jak drewno, papier, plastik i metale na pół. Fakt, że nie jest on trudny w obsłudze sprawia, że jest to niezbędne narzędzie do realizacji projektów związanych z poprawą jakości życia w domu. Innym przydatnym narzędziem jest piła ogrodnicza, która może być przydatna w cięciu kości, drewna i materiałów. Składa się z brzeszczotu i piły z zębami, które są delikatne, ale bardzo ostre. Jeśli masz plany dotyczące projektowania łazienek, narzędzie do cięcia płytek może być również użyteczne. Narzędzie to pomaga kształtować ceramikę w dowolny sposób i jest niezbędne w projektach ulepszania łazienki.

Ogród:

Wymaga kilku narzędzi ogrodowych do utrzymania trawnika, dom z trawnikiem, który jest piękny wygląda bardzo atrakcyjnie. Narzędzia ogrodowe służą do sadzenia i innych związanych z tym prac, które są związane z uprawami i koszeniem trawy. Znajdziesz narzędzia ogrodowe w dwóch typach, a mianowicie narzędzia i elektronarzędzia. Jako część zestawu sprzętu gospodarstwa domowego należy kupić narzędzia ogrodowe, takie jak wąż ogrodowy, łopata, kosiarka do trawy, widły ogrodowe, grabie i inne narzędzia ogrodnicze.

Przemieszczanie się:

Ciężkie przedmioty, które trzeba przenieść, są często etapem w projektach związanych z poprawą warunków domowych. Aby przejść przez ten etap płynnie, konieczne są narzędzia do poruszania przedmiotów. Niektóre potrzebne narzędzia to klucz, śrubokręt, obcęgi i młotek. Wózek meblowy może być przydatny do przenoszenia ciężkich przedmiotów, takich jak meble i pudełka, ponieważ można umieścić przedmiot na jego płaskiej powierzchni i przewieść. Innym narzędziem jest wózek schodowy, który może pomóc przenieść przedmioty w górę lub w dół schodów.

Transformacja:

Duże domowe prace modernizacyjne wymagają usług w zakresie przeróbek. Narzędzia transformujące to m.in. pistolety do natryskiwania chemicznego. Obiekty zmieniają się w wyniku reakcji chemicznych, podczas gdy istnieje palnik z używany do zginania i kształtowania metali poprzez generowanie ciepła, które jest ekstremalne.

Pomiar:

Domowe projekty modernizacyjne obejmują dokładne pomiary, które są niemożliwe do wykonania, jeśli nie używasz narzędzi pomiarowych. Najlepszym narzędziem pomiarowym jest taśma miernicza, która jest dostarczana z różnych materiałów, takich jak włókno płócienne, metal i plastik. Dzięki wsparciu tego użytecznego narzędzia, możesz mieć pewność, że okna i drzwi mają wymiary, które są dokładne i równe. Kilka innych narzędzi pomiarowych, które możesz chcieć umieścić w swoim domu, to suwmiarki, linijki i poziomice.

Kształtowanie:

Jeśli chodzi o nadawanie ostatecznych akcentów obiektowi w trakcie ulepszania domu, będziesz potrzebował narzędzi do kształtowania. Narzędzia te są używane do nadawania kształtów przedmiotom takim jak drewno i inne substancje. Dłuta, kielnie, formy, szlifierki, ściernice i przyrządy do formowania to tylko niektóre z najczęściej używanych narzędzi do formowania, których możesz potrzebować w swoim zestawie narzędzi.

Mocowanie:

W przeciwieństwie do narzędzi skrawających, narzędzia mocujące są używane do łączenia przedmiotów. Przy pomocy specjalistycznych narzędzi, takich jak zszywacze do kabli, pistolety do klejenia, nitowania, można łączyć dwa obiekty, niezależnie od tego, czy są one wykonane z tego samego materiału, czy nie.

Narzędzia elektryczne:


Narzędzia elektryczne są napędzane silnikiem spalinowym, sprężarką powietrza lub silnikiem elektrycznym. Prace związane z poprawą warunków domowych na dużą skalę wymagają wykonania kilku prac z wykorzystaniem elektronarzędzi. Narzędzia elektryczne to szlifierki elektryczne i tokarki. Istnieją zasadniczo dwa rodzaje elektronarzędzi przenośne i statyczne.

czytaj więcej
Zakupy

5 Błędów przy stosowaniu dezodorantu

Dezodorant jest uważany za produkt zbawienia dla mężczyzn, którzy regularnie ćwiczą i pocą się. Stosowanie dezodorantu wydaje się być niezbędną codzienną czynnością mężczyzn. Chociaż codziennie go używasz, ale w rzeczywistości większość mężczyzn nadal popełnia błędy podczas używania dezodorantu.

Jeśli masz następujące nawyki, napraw je teraz.

1. Używanie dezodorantu tylko w ciągu dnia.

Stosowanie dezodorantu tylko w ciągu dnia jest błędem nie tylko dla mężczyzn i kobiet. Według ostatniego sondażu większość uczestników stwierdziła, że używała dezodorantu tylko w ciągu dnia, zanim wyszła wieczorem na zewnątrz bez użycia dezodorantu.

Według ekspertów, dezodoryzacja jest najskuteczniejsza wieczorem, zwłaszcza gdy jest stosowana wieczorem przed snem. Chodząc spać, pot pod pachami zmniejsza się, więc składniki w dezodorantach nie są rozproszone i działają lepiej. Stosowanie dezodorantu w ciągu dnia, a zwłaszcza w nocy przed snem ma silny wpływ na tłumienie gruczołów potowych, które może trwać do 48 godzin po użyciu.

Jeśli masz tylko zwyczaj używania dezodorantu w ciągu dnia, stwórz nawyk używania go wieczorem przed snem.

2. Stosowanie dezodorantu tylko w sporcie.

Inni mają zwyczaj używania dezodorantu sportowego. Oczywiście zanim zaczniesz uprawiać sport lub ćwiczyć, musisz użyć dezodorantu. Ale używaj dezodorantu z większą częstotliwością. Jeśli nie ćwiczysz co najmniej 2 razy rano, kiedy budzisz się i wieczorem przed snem, powinieneś używać dezodorantu.

W rzeczywistości pot nie powoduje dużego nieprzyjemnego zapachu ciała, ale jest to środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu reprodukcyjnego. Zmniejszenie ilości wydzielanego potu ograniczy zdolność do tworzenia zapachu ciała.

3. Nie czyszczenie obszaru pod pachą przed użyciem dezodorantu.

Ten nawyk nie będzie dobry i zmniejszy wydajność dezodorantu. Przed użyciem dezodorantu należy oczyścić obszar pod pachami, następnie osuszyć czystym ręcznikiem, a następnie użyć dezodorantu. Może być wtedy wysoka wydajność dezodorantu, aby spełniała jego pełne funkcje.

4. Ubieranie się, jak jeszcze dezodorant nie wysechł.

Ubierz się, tylko wtedy, gdy dezodorant wyschnie. Noszenie dezodorantu pod pachami sprawi, że bluzka będzie podatna na żółknięcie. Pozwól więc wyschnąć aktywnemu dezodorantowi i namoczyć go na skórze przed założeniem koszuli.

5. Nie potrząsanie przed użyciem.


Składniki w butelce z dezodorantem zostaną umieszczone na dnie butelki. Kiedy nie potrząśniesz nim, aktywne składniki nie rozpuszczają się, zmniejszają działanie dezodorantu. Przed użyciem pamiętaj, aby dobrze wstrząsnąć, a następnie spryskaj skórę pod pachą, aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi.

czytaj więcej