close
Zdrowie i uroda

10 najlepszych produktów spożywczych dla poprawy zdrowia jamy ustnej.

Jeśli chodzi o dbałość o zęby, są duże szanse, że słyszałeś, że cukier jest szkodliwy dla zdrowia jamy ustnej.

W rzeczywistości bakterie w jamie ustnej zamieniają węglowodany i cukry w kwasy. Będą one następnie atakować szkliwo zębów, co rozpoczyna proces próchnicy. Być może myślisz, że nie ma naprawdę nic, co mógłbyś jeść, co nie zniszczy Twoich zębów. Istnieją jednak pewne pokarmy, które mogą faktycznie poprawić zdrowie jamy ustnej. Pokarmy te znane są również z redukcji ubytków w jamie ustnej. Oto 10 pokarmów, które powinny być częścią regularnej diety w celu poprawy zdrowia jamy ustnej.

1. Ser.

Ser zawiera dużą ilość wapnia i fosforanu. Oba te składniki pomagają neutralizować kwas znajdujący się w jamie ustnej. Pomaga to zabić bakterie, które z kolei niszczą szkliwo zębów. Jedzenie sera może faktycznie pomóc chronić jamę ustną przed chorobami dziąseł i zapobiegać powstawaniu ubytków.

2. Kiwi.

Wiele owoców zawiera dużą ilość witaminy C.

Witamina C jest bardzo ważna dla zdrowia tkanki dziąseł. Jeśli jednak szukasz szybkiej porcji witaminy C, kiwi są odpowiedzią na to pytanie, ponieważ zawierają bardzo dużą ilość tej ważnej witaminy. Jeśli nie masz wystarczającej ilości witaminy C, kolagen w dziąsłach zacznie się rozpadać. Spowoduje to, że dziąsła staną się miękkie, czyniąc je bardziej podatnymi na bakterie, które powodują choroby przyzębia.

Zobacz również:  Korzyści z joggingu, które sprawią, że będziesz chciał natychmiast założyć buty do biegania.

3. Herbata.

Zielona i czarna herbata może nie być czymś, o czym myślisz, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej. Jest to prawdopodobne, ponieważ herbaty są znane z barwienia zębów. Jednak zarówno zielona jak i czarna herbata zawierają polifenole. Pomagają one spowolnić rozwój bakterii, które są związane z chorobami dziąseł i ubytków.

4. Seler naciowy.

Żucie selera powoduje wydzielanie śliny. Ślina neutralizuje bakterie w jamie ustnej, które powodują ubytki. Seler jest również pokarmem ściernym, który masuje dziąsła i pomaga oczyścić zęby.

5. Cebula.

Cebula posiada naturalne związki antybakteryjne. Dzięki temu są doskonałym pożywieniem dla zdrowia jamy ustnej. Cebule najlepiej sprawdzają się, gdy nie są gotowane i spożywane w stanie świeżym.

6. Nasiona sezamu.

Nasiona sezamu zawierają dużą ilość wapnia, który pomaga zachować kość wokół dziąseł i zębów. Ponadto, podczas tworzenia szkliwa zębów, nasiona sezamu pomagają również odciąć płytkę nazębną.

7. Rodzynki.

Rodzynki stanowią świetną przekąskę, gdy masz ochotę na coś słodkiego. Zawierają substancje fitochemiczne, takie jak kwas oleanolowy, który pomaga powstrzymać dwa rodzaje bakterii w jamie ustnej, zapobiegając chorobom dziąseł i próchnicy zębów.

Zobacz również:  Dlaczego nie należy ignorować zawrotów i bólów głowy?

8. Słodkie ziemniaki.

Oprócz dyni, brokułów i marchwi, słodkie ziemniaki zawierają dużą ilość witaminy A. Witamina A jest ważna dla tworzenia szkliwa zębów, a także wspomaga gojenie tkanek dziąseł.

9. Grzyby Shiitake.

Ten rodzaj grzybów zawiera lentinan. Lentinan jest naturalnie występującym cukrem, który pomaga zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej przez bakterie z jamy ustnej.

10. Woda.


Woda jest najlepszym sposobem na utrzymanie nawodnienia. Ponadto pomaga pozbyć się cząstek, które mogą utknąć w zębach. Woda pomaga stymulować produkcję śliny, a także utrzymuje nawilżenie dziąseł. Jest to najlepszy rodzaj obrony przed bakteriami.

Powyższe pokarmy są dobre dla zapobiegania tworzeniu się płytki nazębnej i promowania dobrego stanu zdrowia jamy ustnej. Orzechy, owoce, warzywa i rośliny strączkowe są również doskonałe dla ogólnego zdrowia jamy ustnej.

Zostaw komentarz